Forum Discuţii juridice Executare silită Dupa cat timp de la neplata se recurge la executare ...
Discuție deschisă în Executare silită

Dupa cat timp de la neplata se recurge la executare silita?

Avem deja 45 zile in care nu am reusit sa mai platim la banca si astazi am primit tel de amenintare cu executare silita. In timp am reusi sa ne revenim cu banii dar cred ca nu mai e timp. Mentionez ca am luat credit pt locuinta si am garantat cu insusi locuinta cumparata. Ma intereseaza termenul pt a avea timp sa caut cu chirie sa nu ne trezim chiar in strada.
Daca v-ati revenit financiar,platiti ratele in continuare.Banca nu e chiar interesata sa va execute silit,mai ales ca preturile la imobile au scazut.Reesalonati graficul de plati,platiti ratele scadente + penalizarile si executarea silita nu v-a mai avea obiect.
Leo R A, Consilier juridic
Problema e ca nu ne-am revenit inca, dar sperante sunt in viitorul apropiat(cam 1-2 luni), dar banca ne preseaza si ne ameninta cu executare silita. Am dat tel la o alta persoana de la banca si ne-a spus ca de-acum incolo cam o luna mai dureaza pana ne fac executare silita, dar eu am citit pe net mai devreme, ca de la 90 zile se incepe procedura de executare silita. Mentoinez ca am facut credit la Raiffaisen.
Angajati un avocat,v-a stii el sa traga de timp in favoarea dumneavoastra.
Va multumesc pt raspuns, dar ma intreb eu, daca ratele la banca nu le putem plati, avocatul cu ce il platim? Nu stiu cum sa procedam.
2-3 luni tot castigati cu o singura infatisare in instanta a avocatului( ceea ce inseamna o cheltuiala acceptabila)